Věděli jste to ?

avatar


@kraki byl zase celý týden nemocný. On je vůbec hodně nemocný. Ale o tom psát nechci. Hodlám psát o tom, jak živit dítě, když už nemáte nárok na ošetřování člena rodiny, protože Vám dítě přestárlo.

Nejjednodušší je začít odebírat stravu ze školní jídelny. Abychom si rozuměli. Syn chodí na obědy ve své škole. Asi za 37 Kč za kus. Dotované městskou částí. Ale v případě nemoci má nárok jen na první den té nemoci. Pak už nic. Ale jíst se chce.

Takže jsem začal odebírat jídlo v naší jídelně jako tzv.cizí strávník. Kdo to je cizí strávník? Člověk z ulice, který přijde do školní jídleny kterékoliv školy v ČR a požádá, aby se tam mohl stravovat. Pokud má škola kapacitu, musí mu vyhovět. Věděli jste to?

Zatímco jídlo pro děti je dotované městskou částí, učitelům přispívá zaměstnavatel a FKSP. Cizí strávník platí plnou cenu včetně zisku školní jídelny. Cena se liší zařízení od zařízení. V mé škole je to 96,- Kč za polední menu.

Naše školní jídelna vaří dobře. Jídlo je chutné, zdravé a cena... Najedli byste se v Praze pod stovku? Polévka, hlavní jídlo, salát/moučník, neomezený nápoj...

Drtivá většina učitelů a zaměstnanců školy se u nás stravuje. A asi 3/4 dětí. Děti mají divné chutě. Kolegové žlučníkáři a ostatní dietáři říkají, že po našem jídle jim není ani špatně ani těžko. Mnoho z nás si nosí jídlonosiče a bere jídlo i pro rodinu.

A cizí strávníky také máme... Nikoliv důchodce, jak by si jeden myslel. Chodí k nám zaměstnanci firem z okolí. Od 11 do 11.30. Najedí se u nás v jídelně. Asi aby nemuseli mýt v kancelářských kuchyňkách nádobí... Děti chodí na oběd od 11.40.

Na první fotografii je můj dnešní oběd. Stejný jsem donesl @kraki -mu. Na té druhé fotografii...

To bylo v pondělí. To není Hášův oběd. To je to, co zbylo, když si Háša svůj oběd odebral... Já mám v pondělí v jídelně uzavírací dozor. Takže dám kuchařkám své kastrůlky jako poslední a řeknu: "Co mi dát můžete, to mi dejte."

Ono se v jídelnách přidává. Takže se vaří nepatrně větší množství jídla. Masa třeba ne, ale jinak... A nikdy se neodeberou všechny porce. Vždycky někdo onemocní a neodhlásí oběd a tak. Po uzavření jídelny by se přebytek měl nasypat do drtičky a zlikvidovat. Není snazší si to odnést a sníst? Což se tedy asi všech cizích strávníků netýká... Ale zaměstnanců školy ano.

Tento týden jsem začal brát stravu poprvé. Ne, že by mě to už nenapadlo. Ale žena se tomu bránila. Povinností matky je přeci svému chorému děcku vařit... Tak teprve teď jsem tenhle její předsudek zlomil.

No, o hiveánském srazu v Krakově psát nebudu, to není moje parketa. Ale jídlo, školství, šetření... V tom se vyznám.



0
0
0.000
21 comments
avatar

Za stovku se člověk určitě nenají, ale do kanceláří se taky běžně dováží dotované obědy z restaurací. Záleží, jak moc na ně firmy přispívají, ale většinou jsou za symbolickou cenu mezi 20 a 50 korunami za kus. Polévka, hlavní jídlo a zákusek nebo salát, většinou výběr ze 6-8 hlavních jídel a 2-3 polévek. Restaurace se toho chytly během covidu, takže teď takový rozvoz umožňuje každá větší. Myslím, že tak od 30 porcí nahoru se to firmám i restauracím vyplácí.

0
0
0.000
avatar

Všechno se vyvíjí. Přiznávám, že jsem si ještě nikdy žádné jídlo nikam dovézt nenechal. Ale syn to asi bude jednou považovat za normální. I když... Od koho se to naučí?

0
0
0.000
avatar

Od spolužáků. My třeba používáme Foodoru, která se ještě nedávno jmenovala Dáme jídlo, pravidelně.

0
0
0.000
avatar

No, snad nebude po mě. Já se o takových věcech jako je dovoz jídla s nikým nebavím, protože proč vlastně?

0
0
0.000
avatar

A o tom, co jsi vařil k večeři, se s někým bavíš? Protože to je zhruba totéž :)

0
0
0.000
avatar

Taky nebavím. Koho by to zajímalo? Maximálně občas nafotím oběd ve školní jídelně pro Actifit. Protože co tam má člověk dávat, když jde do práce, z práce a mezitím sotva nakoupí?

0
0
0.000
avatar

No, objednávka dovozu jídla a jeho vaření je totéž. Taky se o tom prakticky nebavím, ale běžně dělám obojí.

0
0
0.000
avatar

Už to nebudu dál rozpatlávat. Vyvinul jsem se zkrátka nějak jinak než valná většina společnosti. Jsem si toho vědom, ale stálo by mě extrémní úsilí chovat se většinově. V čemž nevidím ani smysl. Stát stranou, mimo hlavní proudy, je moje volba.

Ale syn samozřejmě přebírá mé vzorce chování, což pro jeho budoucí uplatnění se v životě bude asi zatěžující. A nejsem si jist, že je to u něj volba a ne prostá nápodoba.

0
0
0.000
avatar

Však on se otrká. Na střední, nebo nejpozději na vysoké. Tedy jestli ho necháš trochu se osamostatnit. Ale vzhledem k tomu, že tou dobou už máš v plánu mít svou pozemskou pouť za sebou, bych se nebál ;)

0
0
0.000
avatar

Já, když jsem tu začínal, jsem psal o vaření celkem často. Asi se k tomu tématu brzo zase vrátím - psát o vaření je super.

0
0
0.000
avatar

Já rád jím. Ale vařit... Spíš jen krájím a ohřívám. Syn se už pouští do složitějších jídel než já. Mám repertoár asi jen deseti jídel. Pokud tedy nebudu brát vařené brambory jako jídlo (k tomu si koupím párek, sekanou, taliána...).

0
0
0.000
avatar

Takhle se vaří u nás ve fabrice. Standardní menu za 37, vitalfood 48, minutka 58.

0
0
0.000
avatar

Předpokládám, že to je také nějak přes něco někudy dotované a jen pro zaměstnance. S kastrůlkem pro x jídel tam asi nemůžeš.
To moje, to je pro všechny.

0
0
0.000
avatar

Je to pro zaměstnance, jedno jídlo denně. Nedotovaná verze, třeba pro návštěvy, je taky kolem stovky.

0
0
0.000
avatar

Ta stovka je reálná. A pochopitelně jídlo za stovku je jinak přitažlivé v Praze a jinak někde jinde.

0
0
0.000
avatar

Pro mě stovka je stovka - v Praze jak v Hrachovci.

0
0
0.000
avatar

Samozřejmě, pro Tebe ano. Neplatíš v Praze nájemné. Já teda taky ne...

0
0
0.000